Poznałaś najlepsze olejki do włosów, przeznaczone do gruntownego olejowania. Zanim jednak zaczniesz nakładać olejek na włosy i skórę głowy, powinnaś wiedzieć, jak zrobić to poprawnie i nie zaszkodzić włosom. Dobrze jest znać kilka rodzajów olejowania włosów i dobrać jedno odpowiednie dla siebie.
Poniższy artykuł opisuje kilka metod olejowania włosów z uwzględnieniem skóry głowy oraz radzi, jak nakładać olej, aby olejowanie przyniosło jak najlepsze rezultaty.
Olejowaniem włosów nazywa się zabieg, który wymaga od nas po prostu nałożenia na włosy i skórę głowy naturalnego olejku lub odpowiednio dobranej mieszanki danych olejków. Do olejowania możesz użyć jednego, wybranego przez ciebie, naturalnego olejku (dostępne są one w sklepach z naturalnymi kosmetykami), ale lepiej sięgnąć po odpowiednio opracowaną mieszankę olejków, wydawaną przez firmę kosmetyczną.
Olejowanie włosów może przybierać różne formy
Najważniejszą rzeczą jest, aby olej pokrył nie tylko wyłącznie włosy, ale również skórę głowy – dzięki temu dajesz mu szansę, aby odżywił i zregenerował cebulki włosowe, czyli miejsce gdzie zaczyna się (i niestety nierzadko kończy) piękno włosa. Olejowanie włosów i skóry głowy możesz wykonać na kilka, opisanych poniżej sposobów:
1. Olejowanie na suche włosy i skórę głowy – to jedna z lepszych metod olejowania włosów. Wykonuje się je przed myciem głowy, nakładając olejek na skalp oraz na całą długość włosów. Ważne, aby włosy i skóra głowy była czysta, nieprzeciążona nadmierną ilością kosmetyków do układania – tworzą one bowiem swego rodzaju pancerz, który utrudnia cząsteczkom olejku wnikanie do wnętrza włosa i w skórę. Takie olejowanie wykonujemy, rozpoczynając od skóry głowy (najlepiej dzielić włosy na przedziałki i stopniowo nakładać na każdy z nich po kropli olejku). Gdy skóra głowy będzie już pokryta olejkiem – należy rozprowadzić go również na włosach. Do olejowania powinnaś zużyć maksymalnie łyżkę stołową olejku. Im krótsze masz włosy, tym mniej olejku potrzebujesz. Głowę pokrytą olejkiem dobrze jest wymasować delikatnie opuszkami palców, aby usprawnić krążenie i pomóc składnikom olejku wniknąć głęboko w skórę i cebulki włosowe. Naturalne olejki lubią ciepło, dlatego podczas olejowania zaleca się również okrycie włosów ciepłym ręcznikiem lub czepkiem kąpielowym.
Olejowanie na suche włosy i skórę głowy można podzielić na:
- Długie (całonocne lub kilkugodzinne) – wówczas trzyma się olej na głowie i włosach przez kilka godzin lub całą noc i dopiero rano myje włosy delikatnym szamponem.
- Krótkie, które wymaga, aby olejek leżał na włosach minimum pół godziny, maksymalnie dwie. Po tym czasie należy zmyć olej szamponem. Taki rodzaj olejowania jest idealny dla początkujących – pomoże stwierdzić, czy dany olejek odnajdzie się na ich włosach.
2. Olejowanie na mokre włosy i skórę głowy – to bardzo dobra opcja dla wszystkich, którzy używają codziennie dużą ilość środków do układania włosów, lub którzy mają bardzo zniszczone włosy. Olejowanie na mokro otwiera bowiem łuski włosowe, dzięki czemu olejek łatwiej wnika do wnętrza włosów i więcej substancji dostaje się do wnętrza kosmyków.
Olejowanie na mokro również można wykonać na dwa sposoby:
- Olejowanie wilgotnych włosów przed myciem – polega na zwilżeniu włosów oraz skóry i nałożeniu olejku. Można to zrobić wodą, ale jeszcze lepiej, jeśli zrosisz włosy naparem z ziół, które również dbają o włosy; należą do nich: skrzyp polny, pokrzywa, wyciąg z korzenia lukrecji, lub napar z rumianku. Olejek należy potrzymać na głowie minimum 30 min, ale oczywiście możesz go zostawić na całą noc i umyć włosy dopiero rano. Takie olejowanie głęboko odżywi włosy i ułatwi naturalnym olejkom wnikanie do wnętrza kosmyków. Wilgotne, nieco rozchylone łuski włosa absorbują więcej dobroczynnych substancji.
- Olejowanie wilgotnych włosów po myciu – jeśli twoje włosy są bardzo przetłuszczone, lub pokryte grubą warstwą lakieru do włosów – najpierw umyj dokładnie głowę i kosmyki. Na wilgotne i lekko osuszone pukle zaaplikuj olej. Trzymaj go na włosach jak maskę – czyli minimum 15 minut. Czyste, wilgotne włosy będą łatwiej, szybciej i sprawniej absorbowały drogocenne substancje zawarte w olejku. Możesz być również pewna, że podczas takiego olejowania do wnętrza włosów wniknie większa ilość regenerujących je pierwiastków. Olejek należy zmyć z włosów po opisanym wyżej czasie, czyli powtórzyć mycie włosów i nałożyć na nie odpowiednią odżywkę, najlepiej bogatą w naturalne składniki pielęgnacyjne.
3. Olejowanie włosów w misce – to bardzo ekspresowa forma olejowania włosów. Warto ja wykonywać, jeśli akurat nie masz czasu na to, by spędzić wiele godzin z olejkiem na głowie. Takie olejowanie polega na połączeniu w misce ciepłej wody, wybranego przez ciebie olejku i (opcjonalnie) wywaru z ziół lub np. soku z aloesu, który nawilża kosmyki i skórę głowy. Pamiętaj, żeby nie przesadzić z ilością oleju i tym samym nie przeciążyć włosów. Wszystkie składniki połącz w misce i po prostu zanurz w niej głowę, starając się, aby mikstura osiadła nie tylko na włosach, lecz również na skórze głowy. Następnie możesz albo od razu umyć włosy, albo odcisnąć delikatnie kosmyki i nie spłukując mikstury zawinąć głowę w ręcznik na około 30 minut.
Olejowanie włosów – jakich gadżetów potrzebujesz, by je sprawniej wykonać?
Wiadomą sprawą jest, że do olejowania włosów potrzebny jest naturalny olejek, odpowiednio dobrany pod względem dobrych kwasów tłuszczowych z grupy omega. Jeszcze bardziej oczywiste jest to, że do olejowania włosów potrzebny jest czas, święty spokój i ty sama (a raczej twoje włosy).
Czy jednak to wszystko, co powinien zawierać dobry „przepis” na olejowanie włosów? Czy istnieją jakieś akcesoria ułatwiające olejowanie włosów i sprawiające, że przebiega ono łatwiej, szybciej, oraz sprawniej? Naturalnie.
Oto lista gadżetów, w które warto się zaopatrzyć, zanim zaczniesz olejować kosmyki:
- Pędzelek do farbowania odrostów lub szczoteczka do zębów. Jeśli masz problem z równomiernym rozprowadzeniem olejku na skórze głowy i boisz się, że przesadzisz z ilością oleju – pędzelek lub szczoteczka są stworzone dla ciebie. Maczaj je w olejku i delikatnie pokrywaj skórę głowy wzdłuż tworzonych przedziałków. Na koniec, po pokryciu całej głowy – wykonaj delikatny masaż skalpu, aby pobudzić krążenie wewnątrz skóry głowy i ułatwić absorpcję oleju do wnętrza. Olejowanie włosów z użyciem tych gadżetów przebiegnie bardzo sprawnie i higienicznie.
- Grzebień o bardzo szerokim rozstawie zębów – idealnie, jeśli nie będzie to grzebień plastikowy, tylko drewniany. Pomoże on rozczesać włosy przed i po olejowaniu oraz rozprowadzić równomiernie olejek na włosach. Taki grzebień delikatnie obchodzi się ze skórą głowy – będziesz miała pewność, że nie podrażnisz skalpu podczas olejowania, a przy okazji wymasujesz za jego pomocą skórę głowy.
- Czepek kąpielowy – rzecz niezbyt twarzowa, ale za to bardzo praktyczna. Czepek kąpielowy założony na tłuste od olejku włosy po pierwsze zabezpieczy wszystko wokół przed utłuszczeniem, a po drugie pozwoli zachować ciepło na włosach. To zaś ułatwi składnikom zawartym w naturalnych olejkach na szybsze i bardziej intensywne wnikanie do wnętrza kosmyków. Ciepło jest kluczowym elementem olejowania włosów. Czepek powinien być założony na głowę przez całe olejowanie włosów.
- Naturalny i delikatny szampon do włosów, pozbawiony SLS, SLES – jest on dosyć istotny, ponieważ każdy inny szampon, naszpikowany chemią i parabenami działa komedogennie zarówno na włosy, jak i na skórę głowy. Umycie włosów po olejowaniu powinno mieć delikatny charakter – aby nie zakłócić działania olejku i nie zepsuć wszystkiego, co on zdołał odbudować. „Chemiczny” szampon do włosów zakłóca przede wszystkim naturalne procesy zachodzące na skórze głowy. To nie sprzyja regeneracji ani włosów, ani skalpu. Do zmywania olejku po olejowaniu możesz z powodzeniem użyć nawet delikatnego szamponu dla dzieci.
- Buteleczka z atomizerem – możesz wykorzystać dowolną butelkę po zużytym kosmetyku. Ułatwi ona aplikację olejku na włosach. Jeśli jesteś fanką mgiełek do włosów, możesz dodać kilka kropli olejku do naparu z pokrzywy, skrzypu lub rumianku i taką miksturę wlać do atomizera, a następnie spryskiwać nią włosy. To najdelikatniejsza, ale również skuteczna forma olejowania włosów.
Powodzenia w olejowaniu włosów!