Olejowanie włosów jest rytuałem – czy może – zabiegiem pielęgnacyjnym popularnym od stuleci i szeroko opisanym w ajurwedzie (medycynie i filozofii wschodu). Obecnie przeżywa swój wielki powrót. Kobiety zaczęły bowiem zyskiwać coraz większą świadomość tego, co nakładają na włosy i zrozumiały, że dobry, ekskluzywny szampon mający wspaniałą reklamę w telewizji nie musi być wcale tak rewelacyjny, jak utrzymuje producent, ponieważ zawiera szereg szkodliwych silikonów i alkoholi jednowodorotlenowych, zakłócających równowagę skóry głowy i przyczyniających się do niszczenia włosów.
Co więcej – nasza wiedza na temat środków do pielęgnacji włosów rozwinęła się do tego stopnia, że nie uwierzymy w niczyje zapewnienia, jakoby szampon miał zregenerować i odżywić włosy. Zdajemy sobie sprawę, że tylko substancje o odpowiednio dobranych cząsteczkach są w stanie zregenerować włosy i wniknąć głęboko w ich cebulki i do wnętrza łusek, gdzie zaczynają nie tylko naprawiać kosmyki, ale również ochronią je od wszelkich zanieczyszczeń. Takimi produktami są olejki do włosów – naturalne substancje wytłaczane na zimno z nasion i pestek roślin od dawna znanych, cenionych i stosowanych w pielęgnacji włosów i ciała.
Naturalne olejki i olejowanie włosów
Z pomocą naturalnych olejków wykonuje się olejowanie włosów. Na czym ono polega? Jest to niezwykle prosty zabieg pielęgnacyjny, polegający na nałożeniu naturalnego olejku na włosy zupełnie tak, jak podczas aplikacji maski na włosy z tą różnicą, że olejek nakładamy na skórę głowy, podczas gdy maska do włosów zalega wyłącznie na kosmykach.
Olejowanie włosów ma za zadanie wniknąć nie tylko do wnętrza włosa, ale również (przede wszystkim) odżywić cebulki włosowe. To one odpowiadają za zdrowie, piękno i prawidłowy wzrost kosmyków i one powinny stanowić centrum naszej uwagi i troski podczas każdej pielęgnacji. Olejowanie włosów pomaga równoważyć procesy zachodzące na skórze głowy, pozostawia ja czystą i wzmacnia cebulki włosów, aby usprawnić ich wzrost i rozwój. Dzięki temu kosmyki wyglądają na piękne i zdrowe.
Porowatość włosów – teoria, praktyka, zdrowie włosów
Naturalne olejki przeznaczone do olejowania włosów muszą być dobrane do porowatości włosów, czyli do stopnia rozchylenia łusek na powierzchni włosa. Dzieje się tak dlatego, że olejki są zbudowane z różnych cząstek i – aby w pełni zadziałały – muszą dopasować się do wspomnianych wyżej odchyleń łusek. Inne olejki polubią się zatem z włosami o niskiej porowatości, a inne z tymi o wysokiej porowatości.
Porowatość włosów – jak ją sprawdzić?
Im bardziej rozchylone są łuski włosów, tym bardziej porowaty (czyli zniszczony) jest włos. Porowatość włosów bardzo łatwo jest sprawdzić samodzielnie. W tym celu należy wrzucić czysty, pozbawiony środków do stylizacji lub odzywek włos do miski z wodą (woda nie powinna być zbyt zimna ani za ciepła, aby łuski włosów nie zamknęły się lub nie rozchyliły zbyt mocno pod wpływem ciepła – wówczas test nie będzie miarodajny).
Kosmyk zostawiamy w spokoju na około 10 minut, po czym sprawdzamy, jak bardzo opadł na dno.
- Jeśli pływa po powierzchni – włos ma ściśle przylegające do siebie łuski. Jest to włos niskoporowaty.
- Jeśli zanurkował do połowy – jest to w miarę zdrowy, lecz wymagający opieki i pielęgnacji włos o średniej porowatości.
- Jeśli włos opadł na dno lub pływa przy dnie – włosy mają wysoką porowatość, a ich łuski są mocno rozchylone (dlatego szybko wchłonął wodę do wnętrza i opadł na dno, stając się ciężki).
Do porowatości włosów dobieramy olejki o określonym rozmiarze cząsteczek
Włosy niskoporowate – polubią olejki o małych cząstkach, czyli te, w których składzie dominują NASYCONE KWASY TŁUSZCZOWE.
Włosy średnioporowate – polubią olejki, o średnich cząstkach, czyli wszystkie kwasy tłuszczowe z grupy OMEGA – 7 I OMEGA – 9.
Włosy wysokoporowate – polubią olejki o dużych cząsteczkach, czyli wszystkie kwasy tłuszczowe z grupy OMEGA – 3 I OMEGA – 6.
Warto zatem kupując olejek do włosów sprawdzać, jakie kwasy tłuszczowe dominują w konkretnym produkcie i czy pasują one do porowatości twoich włosów.